Victor Osimhen a doborât recordul lui George Weah

Atacantul lui Napoli, Victor Osimhen, a doborât recordul lui George Weah de cel mai bun marcator african din istoria Serie A.

Osimhen a reușit această performanță prin golul marcat duminică, în victoria lui Napoli cu 1-0 împotriva lui Fiorentina, în Serie A.

Golul, al 23-lea al sezonului, a fost al 47-lea în Serie A, depășindu-l pe Weah (46) și devenind jucătorul african cu cele mai multe goluri din liga Italiei.

Oshimhen a ratat un penalty în minutul 48 și l-a învins a doua oară pe portarul Fiorentinei, Pietro Terracciano, în minutul 74.

Oshimhen a doborât, de asemenea, recordul pentru cele mai multe goluri marcate de un jucător african într-un singur sezon din Serie A, pe care l-a realizat după ce a ajutat-o pe Napoli să facă egal , joi, în meciul cu Udinese, scor 1-1. Titlul din Serie A nu mai fusese câștigat de Napoli de 33 de ani.